Čachtice - Bathory

Báthory
príbeh krvavej grófky z Čachtíc
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Čachtice
Čachtice

Obec má 3800 obyvateľov, nachádza sa v Trenčianskom kraji a v okrese Nové Mesto nad Váhom. Obec smutne preslávila krvavá grófka Alžbeta Báthoryová.
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1263. Obec patrila k Nitrianskemu panstvu. V roku 1299 dobyl Čachtice Matúš Čák Trenčiansky. V roku 1373 bol postavený kostol sv. Ladislava. V tom čase Čachtice patrili vojvodovi Ctiborovi I.., ktorý mal svoje hlavné sídlo v blízkom Beckove. Ctibor zomrel v roku 1414 a panstvo prebral jeho syn - po jeho smrti prešli Čachtice do vlastníctva kráľa Žigmunda. Ten ich daroval v roku 1436 Michalovi Orsághovi de Guthy - kráľovskému pokladníkovi a uhorskému palatínovi v rokoch 1458-1484. Kostol bol opevnený múrom bol v roku 1496. Kráľ Vladislav v roku 1494 oslobodil obec od mýta. V roku 1599 ju spustošili spojenci Turkov - Tatári. Posledný Orság zomrel v roku 1567. Hrad a celé panstvo dostala do zálohy Uršula Kanižajová - svokra Alžbety Báthoryovej. V roku 1602 doplatil 36 000 zlatých panovníkovi Rudolfovi II. František Nádasdy (manžel Alžbety Báthoryovej) a získal Čachtice do vlastníctva. Obyvateľstvo sa zaoberalo vinohradníctvom a poľnohospodárstvom. Barón Alojz Medňanský vo svojej knihe "Malebná cesta dolu Váhom" píše, že víno z okolia Čachtíc a Nového Mesta nad Váhom bolo vynikajúce - porovnateľné s burgundským, dokonca mnohí mu dávali prednosť. Až sucho a viackrát sa opakujúca neúroda zapríčinili, že obyvateľstvo sa začalo venovať pestovaniu obilia, kde bol zisk síce menší, ale istejší. Víno sa vďaka Poľnohospodárskemu družstvu v Čachticiach robí stále - len ho nemá kto porovnať s burgundským.

Čachtičania si ani po smrti Báthoryovej nevydýchli : v roku 1679 vypukol v Čachticiach mor - v priebehu niekoľkých dní zomrelo 89 ľudí. O štyri roky neskôr bola povodeň, ktorá narobila veľké škody. V roku 1739 vypukol ďalší mor, na ktorý v okolí zomierali stovky ľudí. Ďalšia hrozná povodeň bola v roku 1815. Vyžiadala si 20 ľudských životov.

Po smrti Báthoryovej sa majetok rozdelil medzi jej deti a proces delenia sa odvtedy nezastavil. Majetok jej vnuka Františka Nádasdyho II. bol skonfiškovaný po odhalení sprisahania proti panovníkovi. František Nádasdy II v ňom zohrával významnú úlohu a za účasť v ňom bol v r. 1671 popravený. Jeho majetok neskôr dostal ostrihomský arcibiskup Juraj Sečény, neskôr ho aj s Beckovom kúpil Krištof Erdody. Erdodyovcom tento majetok patril do roku 1825, potom prešiel do vlastníctva menej významným rodinám - Breunnerovcom a Springerovcom. V rokoch 1926 - 1930 boli pozemky rozparcelované a predané.

Druhá časť majetku Alžbety Báthoryovej sa dostala do vlastníctva jej dcéry Kataríny a tiež sa nezadržateľne drobila. Majiteľmi boli Forgáčovci, Andrássyovci, Jesenský. Posledný veľkostatok bol skonfiškovaný a rozparcelovaný v roku 1947.

V obci sa nachádza zrúcanina hradu, múzeum a okrem toho niekoľko historických skvostov, ktoré nezadržateľne chátrajú. Z pôvodného kaštieľa Országhovcov stojí jediný úplne zabudnutý múr. Z kaštieľa Alžbety Báthoryovej tak isto. Trestuhodným spôsobom chátra aj Drugetova kúria, neskôr sídlo doktora Jesenského. Jej záhrada bola kedysi pýchou širokého okolia - neuveriteľná botanická záhrada s množstvom cudzokrajných rastlín. Na exkurzie tam chodily školy. Dnes je tam len ... choďte sa pozrieť. Hrad - to je kapitola sama o sebe. Jedna z veží spadla v 80-tych rokoch. Je predpoklad, že naše deti tam už na výlety chodiť nebudú.

ďalšie informácie o obci na : www.cachtice.sk
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky